Betegség utáni lábadozás

2019.02.19

A gyógyulási folyamatnak rohanó világunkban is fontos része a megfelelő időtartamú, nyugodt lábadozás. A teljes felépülést késleltetheti, ha valaki túl hamar kezd dolgozni, ha túl korán terheli meg emésztőrendszerét nem megfelelő ételekkel. A lábadozás időszaka teljesen egyéni: mindenki érzi, hogy mennyi pihenésre van szüksége.

Az orvosok szerint nincs ilyenkor semmi teendő, egyszerűen ki kell várni, hogy a szervezet meggyógyítsa önmagát. Hogyan lehetne mégis felgyorsítani ezt a folyamatot?

Fáradtság ellen

Az izmaidat ilyenkor gyengének érzed, talán még fájdalmat is okoz a mozgás. Kimerült vagy, ingadozik a hangulatod, nehezen tudsz figyelni, nem emlékszel dolgokra, emésztési panaszaid vannak. Hogy meg tudj birkózni ennyi nehézséggel, a testednek egészséges, sok összetett szénhidrátot, vitamint és ásványi anyagot tartalmazó táplálékra van szüksége. A leghelyesebb egyszerre keveset enni, de rendszeres időközökben, hogy a szervezeted folyamatosan tápanyagokhoz jusson és megerősödjön.

Ami jót tesz

Jót tesznek ilyenkor a teljes kiőrlésű gabonafélék és az ezekből készült tészta, mégpedig az összetett szénhidrátok miatt. Az összetett szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerek, mint például a Graham-kenyér, a teljes kiőrlésű gabonából készült tészta, a zabból készült táplálékok, a burgonya és barna rizs, energiát adnak, ezért különösen fontosak, ha kimerült vagy.

Egyenletesen szabadul fel belőlük az energia, ezért lassan emelik a vércukorszintet. Ezenkívül sok rostanyagot tartalmaznak, ami segíti az emésztőrendszer működését. A B-vitaminokat tartalmazó élelmiszerek (a máj, a tengeri halak, a diófélék, a levélzöldségek és a hüvelyesek) táplálják az idegrendszert, lelkileg ellenállóbbá tesznek. Egyél sok friss gyümölcsöt és zöldséget, hogy C-vitamin tartalmuk révén felszámolják a betegség okozta gyengeséget a szervezetedben, és elpusztuljon az összes kórokozó, amelyek újabb betegség kialakulását okozhatnák.

Ami korlátozottan ajánlott

Korlátozottan fogyaszthatók a finomított szénhidrátok, például a finomliszt és a cukor. Helyes, hogy kívánod az édességet, mert javítja az erőnlétedet, de ha lehet, teljes kiőrlésű és barna cukrot tartalmazó süteményeket válassz.

A koffein serkenti az idegrendszert, de ezáltal csak súlyosbítja a tüneteket. A kávé, a fekete tea és kóla a bennük lévő koffein miatt csak egy-két órára töltenek fel energiával, ami után hirtelen még fáradtabb leszel, mint korábban

Fehérjék

A fehérjék fontosak az egészséged és az erőnléted megőrzéséhez. Mindennap egyél valamilyen jó minőségű fehérjeforrást (szárnyast, halat vagy tejterméket)! Ezek bőségesen tartalmaznak mikrotápanyagokat és aminosavakat, amelyek nélkülözhetetlenek a szöveteid regenerálódásához.

Ha vegetáriánus vagy, akkor sokféle növényből álló vegyes táplálkozással juthatsz kellő mennyiségben aminosavakhoz.

Probiotikum 

Betegség, gyógyszerszedés esetén gyakran előfordul, hogy károsodik a bélflóra, aminek köszönhetően csökken a vitamin és tápanyag felszívódás, ráadásul a bélflóra károsodása az immunrendszerünk működését is negatívan befolyásolja. 

A bélflóra problémák tünetei:

Mivel a bélflóra a tápanyagok felszívódásának elősegítésében, a vitaminháztartásban és az immunrendszer működésének szabályozásában is nagy szerepet játszik, így a bélflóra károsodásnak nem egy konkrét, hanem több, szerteágazó tünetei lehetnek.

Leggyakoribb tünetek:

- az antibiotikum szedéséhez kapcsolódó hasmenés, hasfájás, hányinger;

- egyes betegségek utáni elhúzódó lábadozás

- gyengült védekezőképesség miatti visszatérő fertőzések

Természetes probiotikum források:

A probiotikumok (jótékony baktériumok) élelmiszerekkel például zöldségek, tejtermékek révén jutnak a szervezetünkbe. Ezek az egészséges táplálkozás részei, rendszeres, hosszabb ideig tartó napi használatuk segíti az egészség és a jólét megőrzését.

- joghurt

- savanyú káposzta

- kefir

- savanyú uborka

Mintaétrend 3 napra


1. nap:
Reggeli: gyümölcsös zabkása.
Tízórai: őszibarack.
Ebéd: csirke becsinált leves, sajtos makaróni. 
Uzsonna: kefir. 
Vacsora: héjában sült burgonya, tejfölös túró.


2. nap:
Reggeli: kefir, méz, pirított zsemle, margarin.
Tízórai: alma
Ebéd: Brokkolikrém-leves, párolt citromos tengeri halfilé, párolt sárgarépa.
Uzsonna: salátamix.
Vacsora: tökfőzelék, natúr pulykamell.


3. nap:
Reggeli: kifli, buggyantott tojás, kockasajt.
Tízórai: sajtos rúd, alma.
Ebéd: paradicsomleves, csőben sült spárga, teljes kiőrlésű kenyér.
Uzsonna: korhelyleves 
Vacsora: párolt csirkemáj, burgonyapüré.